ESN Nedir?

Erasmus Student Network (ESN) Avrupa’nın en büyük disiplinler arası öğrenci derneklerinden biridir. 16 Ekim 1989’da kurulmuştur ve yasal olarak 1990’da öğrenci değişimini desteklemek ve geliştirmek için faaliyet vermeye başlamıştır. 37 ülkeden 450’ den fazla Yüksek Öğrenim enstitüsünde temsil edilmektedir. Ağ sürekli büyümekte ve gelişmektedir. ESN, 15.000 öğrenciye hizmet vermekte ve ağırlıklı olarak gönüllülük hizmeti şeklinde çalışmaktadır. ESN farklı seviyelerden öğrenci değişimini destekleyerek ve geliştirerek daha fazla mobil ve esnek eğitim ortamının üretimi ve Erasmus programından yararlanamayan öğrenciler için de kültürlerarası bir deneyim sağlamak için çalışmaktadır.

ESN CBÜ Kimdir ?

Kuruluş tarihi


8 Kasım 2015’ te ESN Uludağ şubesi ev sahipliğinde gerçekleşen ESN Yıllık Genel Toplantısında 42 üye şubeden 41 ‘Evet’ alarak adaylıktan asilliğe geçerek ESN CBÜ olmaya hak kazanmıştır.

ESN CBÜ’nün Kuruluşun Amacı
1-Erasmus programını Üniversitemiz bünyesinde olabildiğince çok kişiye tanıtmak
2-Erasmus öğrenim hareketliliği ya da staj hareketliliği aracılığıyla yurtdışına gitmek isteyen öğrencileri daha önce gitmiş öğrencilerin deneyimleri aracılığıyla bilgilendirmek
3-Yurtdışından ülkemize gelen olan öğrencilerin barınma, sağlık, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olmak.
4- Yurtdışına gidecek olan ve yurt dışından gelen öğrencilerin oryantasyonuna destek olmak
5-Yerelde, ulusalda ve uluslararası seviyelerde uluslararası öğrencilerin haklarını ve ihtiyaçlarını temsil etmek

ESN CBÜ’nün Toplam Üye Sayısı ve İçerdiği Komiteler

Toplam üye sayısı 85 olup, içerisinde Yönetim Kurulu üyelerinin önderliğinde 6 farklı komite bulunmaktadır.

Komiteler :

- Social Erasmus Komitesi : Sosyal Sorumluluk Aktiviteleri düzenler ve öğrencilerin topluma yararlı olabileceği konularda farkındalıklarını sağlar.

- ESN Card Komitesi : ESN Card ile ESN CBÜ üyeliğinin avantajlarını yaygınlaştırır. Örneğin Manisa’da pek çok mağaza, kafe, kuaför ve berber salonlarında ESN Card sahibi olan kişilere %10 ile %20 indirim sağlanmaktadır.

- Halkla İlişkiler Komitesi : ESN CBÜ’ nün topluma açılan komitesidir.-Proje Komitesi : ESN CBÜ olarak Gençlik Projelerinin yazımına ve katılımına destek verir.

- Mentor Öğrenci Sponsorluk ve Konaklama : Gelen öğrencilere Mentor olmak isteyen kişilere ulaşır. Sponsor firmalar ile görüşerek ESN CBÜ’nün kurumsallaşacağı faaliyetlere önderlik yapar.

- Etkinlik Komitesi : Gelen ve Giden Erasmus Öğrencilerinin katılacağı etkinliklerin düzenlenmesinden  ve tanıtımından sorumludur.

ESN CBÜ Etkinlikleri?

Şimdiye kadar katıldığımız etkinlik ve düzenlediğimiz organizasyonlar aşağıdaki gibidir.

1- 28/31 Ekim 2015 ESN Uludağ Yıllık Genel Toplantısı : Bu toplantıda 42 ESN Turkey Üyesinden 41 Evet ile ESN CBÜ olmaya hak kazanıldı.2) 5 Kasım 2015’te Üniversitemizin diğer Öğrenci Topluluklarıyla iş birliği yaparak Uçurtma Festivali düzenlendi ve Polonyalı  Erasmus ve Uluslararası öğrenciler yöresel kıyafetler giyerek Yöresel Zeybek Dansını yaptılar.

3- Proje Komitesi Erasmus Ofisi ile işbirliği yaparak Aralık ayından itibaren Erasmus+ Ana Eylem 3 Gençlerin Politika Reformuna Desteği hakkında bir proje yazmaktadır.


4- ESN Yaşar’ın 26 Aralık 2015’te Yaşar Üniversitesinde düzenlenen ESN Sections Meeting’ine 16 üye ile katılarak daha profesyonel ve kurumsal olma yolunda ilerleme göstermektedir.

5- 23 Aralık 2015’te yapılan ESN CBU yıl sonu değerlendirme etkinliğinde tüm Erasmus öğrencilerinin Türkiye ve Üniversitemiz hakkında görüşleri alınarak bir yıl sonu toplantısı gerçekleştirilmiştir. Manisa’da bulundukları bir dönem boyunca sahip oldukları tecrübeleri bizler ile paylaşan Erasmus öğrencileri Manisa’yı ve Üniversitemizi çok sevdiklerini ve tekrardan burada bulunmak istediklerini dile getirdiler. Toplantıda ayrıca ülkelerine has yemek kültürleri de hazırlayıp getirdikleri özel yiyecekler ile keşfedilmiştir.

  • Erasmus+
  • Bologna Süreci
  • Uluslarası Öğrenci
  • Erasmus +Gençlik Projeleri
  • Ulusal Ajans
  • Merkezi Faaliyetler
Manisa Celal Bayar Üniversitesi © 2019 | Güvenlik ve Gizlilik