ARTIK ERASMUS ÖĞRENCİSİYİM :) , ŞİMDİ YAPMAM GEREKENLER …

GİTMEDEN ÖNCE;

Kazandığım üniversitenin internet adresinden bireysel başvuru yaptım. Üniversite ve şehirle ilgili bilgi edindim. Karşı üniversitenin Erasmus koordinatörleriyle konaklamamla ilgili bağlantıya geçtim.

Kendi üniversitemin dönem kayıt harcını yatırdım.

Öğrenim Anlaşmasında (Learning Agreement) yazacağım dersleri Erasmus Bölüm Koordinatörümle birlikte belirledim ve belgeyi bilgisayarda doldurdum. Daha sonra Erasmus Bölüm ve Kurum Koordinatörlerime imzalattım ve gideceğim üniversiteye postalanmasını sağladım. ( NOT: Karşı üniversitenin Erasmus Koordinatörleri imzaladıktan sonra orjinal belgelerden biri Celal Bayar  Üniversitesi Kurum Koordinatör’ üne, biri de öğrenciye verileceğinden 3 orijinal LA hazırladım.)

Pasaport çıkartmak için uluslar arası ilişkiler biriminden pasaport harç muafiyet belgesi aldım.

Karşı üniversiteye başvuru yaptıktan sonra bana gönderilen davetiye mektubu, Erasmus Kurum Koordinatörü tarafından imzalanan mali destek yazısı ve konsolosluktan öğrendiğim gereken belgeler ile vize almaya gittim.

Bankadan (tercihen Ziraat Bankası Merkez Şubesi’ nden) kendi adıma Avro hesabı açtırdım.

Vizemi aldıktan sonra hibemi alabilmem için gereken tüm belgelerimle (* vizeli pasaport, * nüfus cüzdanı, * öğrenci belgesi, * Avro hesap cüzdanı) Erasmus Ofisi’ ne gittim ve hibe sözleşmesi yaptım.

Türkiye ve üniversitemle ilgili doküman ( broşür, afiş, vb.) aldım. Valizimi hazırladım. Gitmeye HAZIRIM.

DÖNDÜĞÜMDE;

Erasmus eğitim süremi belirten Onay Mektubu ( Confirmation Letter) getirdim.

Erasmus öğrenimim sonucunda aldığım derslerin notlarını belirten Not çizelgesini (Transcript of Records) notlarımın işletilmesi için Erasmus Bölüm

Koordinatörüme teslim ettim. Fakülte/Y.O./M.Y.O. Yönetim Kurulu Kararı yazdırılmasını talep ettim.

YK Kararında yazan derslerimle misafir üniversitede aldığım derslerin eşlendiğini belirtmek için Akademik Tanınma Belgesini bilgisayarda doldurdum, çıktısını aldım, Bölüm ve Kurum Koordinatörlerime imzalattım ve Erasmus Ofisine teslim ettim.

Nihai Rapor Formunu doldurup Erasmus Ofisine sundum.

Tüm belgelerimi tamamladıktan sonra hibemin kalanını almaya hak kazandım.

Erasmus tecrübelerimi (okul, yaşam, konaklama, ulaşım vb konularda) CBU Erasmus Öğrenci (CBU ESN) Topluluğu vasıtasıyla yeni seçilen Erasmus öğrencileriyle, arkadaşlarımla paylaşacağım.

  • Erasmus+
  • Bologna Süreci
  • Uluslarası Öğrenci
  • Erasmus +Gençlik Projeleri
  • Ulusal Ajans
  • Merkezi Faaliyetler
Manisa Celal Bayar Üniversitesi © 2019 | Güvenlik ve Gizlilik